Portugalia

“GWIAZDKA EUROPEJSKA AEHT 2005 ” – 2-7.12.2005

W dniach od 2 do 7 grudnia 2005 roku przedstawiciele Uczelni Natalia Braciszewska, Paulina Gutkowska, Michał Przybylski, Maciej Niedzielski wraz z opiekunem Panią mgr Danutą Przybylak wzięli udział w Gwiazdce Europejskiej 2005, która miała miejsce w pięknie położonej, niewielkiej miejscowości Fundão w Portugalii.

W imprezie wzięły udział szkoły z kilku krajów Europy: Austrii, Luksemburga, Francji, Włoch, Danii, Szwecji, Bułgarii, Słowenii, Polski , a także 3 szkoły z Portugalii.

Już samo ciepłe i bardzo sympatyczne powitanie na lotnisku w Lizbonie zrobiło na uczestnikach duże wrażenie. Wszyscy poczuliśmy się jedną, wielką rodziną.
Dalej wydarzenia potoczyły się bardzo szybko ponieważ organizatorzy zapewnili uczestnikom mnóstwo atrakcji, łącznie z wycieczkami najpierw do miejscowości Alpendrinha, gdzie mogliśmy obejrzeć szopkę w prawie każdym domu (jest to tradycja tej wsi), a później, innego dnia do Idanha-a-Nova położonej tuż przy granicy z Hiszpanią, gdzie zwiedziliśmy stary, średniowieczny zamek pierwszego króla Portugalii. W czasie przejazdu mogliśmy podziwiać przepiękne widoki i sady, w których drzewa pomarańczowe i mandarynkowe uginały się pod ciężarem owoców.

W czasie jednego wieczoru prezentowaliśmy tradycyjne polskie potrawy wigilijne, które nasi studenci przygotowali z produktów przywiezionych z kraju. Trzeba się pochwalić, że nasz stół był chętnie odwiedzany przez wszystkich gości, wśród których znajdowali się mer miasta Fundão oraz inni przedstawiciele władz miasta i władz oświatowych oraz zaproszeni restauratorzy i kucharze. Nasze stanowisko odwiedziło również wielu Polaków mieszkających w Portugalii lub studiujących w tym kraju, m.in. na Uniwersytecie w Coimbrze.

Innego wieczoru, właściwie w nocy uczestniczyliśmy we Mszy Św. celebrowanej bardzo uroczyście w małym kościółku,. W czasie jej trwania każdy z uczestniczących w modlitwie mógł w swoim języku wypowiedzieć życzenia, prośby co wielu z nas uczyniło.

Na koniec należy powiedzieć, że spotkanie kilkunastu szkół spełniło nasze oczekiwania. Mogliśmy poznać tradycje Bożego Narodzenia w innych krajach , spotkanie służyło integracji młodych ludzi poprzez wspólną zabawę, zwiedzanie, spotkania. Mamy nadzieję, że wiele nawiązanych w tym czasie znajomości i przyjaźni pozwoli na dalsze poznawanie świata i kultury innych narodów.

WSHiG w Poznaniu

ul. Nieszawska 19
61-022 Poznań

tel. +48 61 87 11 530
fax.+48 61 87 11 533