Turcja

REPREZENTACJA WYŻSZEJ SZKOŁY HOTELARSTWA I GASTRONOMII W POZNANIU ZDOBYŁA 11 MEDALI PODCZAS 10 MIĘDZYNARODOWYCH  MISTRZOSTWACH  KULINARNYCH W TURCJI

Wyższą Szkołę Hotelarstwa i Gastronomii reprezentowali:

 • Kapitan -Przemysław Czekała Szef Kuchni Unilever Poznań , student WSHiG Poznań
 • Maciej Król – student WSHiG Poznań
 • Bartosz Tobolski – student WSHiG Poznań
 • Piotr Wyrwas – student WSHiG Poznań

W dniach 15 – 18 marca nasza reprezentacja brała udział w zmaganiach kulinarnych wraz z 20 drużynami z Włoch, Chorwacji, Turcji, Słowenii czy Mołdawii. W czterodniowych potyczkach wzięło udział ponad 300 kucharzy.

 

Pierwszego dnia swoje potrawy przygotowywali:

Przemysław Czekała – kategoria pasta (tortellini z musem z kurczaka i foie gras, konfitura z czerwonej cebuli, crumble z chleba, fig, suszonych pomidorów, bekonu i cebuli, piana o smaku trufli.

Maciej Król – kategoria ryba (łosoś norweski z kruszonką orzechową, sałatka z granatów i fisalis, karmelizowane figi, scotch egg z krewetek, chips z skóry łososia.

Piotr Wyrwas – kategoria ryba (halibut z pianką cytrynową, mus buraczany, sałatka z rzepy z młodym szpinakiem i chili, puree ziemniaczano – pomarańczowe z sałatą lodową i bekonem.

Bartosz Tobolski – kategoria jagnięcina ( comber jagnięcy z musztardą i pistacjami, ciasto filo z figami, szaszłyk z buraków i pigwy, sos z wędzonych suszonych  śliwek z cynamonem.

 

W drugim dniu festiwalu Polscy zawodnicy nie brali udziału. Poświęcili więc czas na zwiedzanie miedzy innymi najstarszego targowiska Stambułu Istambułu – Grand Bazar.

Trzeciego dnia reprezentanci zmagali sie w konkurencjach grupowych:

 • Sınıf SPT2 – Practical Team Competition – Przemysław Czekała, Bartosz Tobolski, Piotr Wyrwas ( przystawka, danie główne, deser)
  Przystawka: Przegrzebki z pudrem bekonowym , sałatka z pomelo i pomarańczy, mus z marakuji i białym winem.
  Danie główne: Gotowany łosoś z sezamem w algach, piana wasabi, mus ze smażonej cebuli oraz grillowanego tofu, sałatka z grillowanego kopru włoskiego, chili, kolendry i limonki.
  Deser: Assiette z marchewki ( ciasto marchewkowe z przyprawami korzennymi, galaretka marchewkowa, lody marchewkowe z imbirem, pianka marchewkowa.
 • Sınıf SPT1 – Team Grand Prix  (Black Box) Przemysław Czekała, Maciej Król, Bartosz Tobolski.
  Przystawka: Smażony sea bass, tapenada z pora I pigwy, ratatouille zapiekane z kozim serem w pomidorze, mus szpinakowy, sos z sera topionego.
  Danie główne: Polędwica wołowa , jous, rosti ziemniaczano – cukiniowe, puree porowe, pigwa duszona z miętą.
  Deser: chocolate fondant z serem mascarpone, lody czekoladowe, coulis z pigwy, crumble miętowe.

Przygotowania do konkursu odbywały się w Wyższej Szkole Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu, przez okres dwóch miesięcy.

Łącznie Polska drużyna zdobyła: 1 złoty medal, 4 srebrne medale, 6 brązowych medali.

WSHiG w Poznaniu

ul. Nieszawska 19
61-022 Poznań

tel. +48 61 87 11 530
fax.+48 61 87 11 533